Koulujemme lähivedet

Etusivu / Teemat / Koulujemme lähivedet

Oppia ja elämyksiä lähiveden äärellä

Koulujemme lähivedet -toimintamallissa koulu valitsee oman lähivetensä ja oppilaat tekevät sen äärelle tutkimusretkiä lukuvuoden aikana. Paikallisia yrityksiä, järjestöjä ja yhdistyksiä voi kutsua yhteistyöhön suunnittelemaan, tukemaan ja toteuttamaan toimintaa.

Aihetta kannattaa laajentaa useaan oppiaineeseen. Käsitöissä voidaan rakentaa tutkimusvälineitä, äidinkielessä työstää vesiuutisia ja historiassa tutkia paikallista vesihistoriaa. Mahdollisuudet ovat moninaiset. Kukin koulu räätälöi itselleen sopivan toteutusmallin.

Rauman koulut haastoivat ympäristöohjelman haastekampanjassa Lounais-Suomen koulut mukaan Koulujemme lähivedet -toimintaan vuosina 2015-2020. Toimintaan lähti mukaan lähes 100 koulua ja muuta toimijaa. Haasteeseen vastanneille Varsinais-Suomen ELY-keskus lahjoitti Vesitesti-laukun lähivesien tutkimuskäyttöön.

Vuodesta 2021 alkaen Suomen Rotaryt ovat perustaneet vesirepuille web-shop -kaupan, josta paikallinen rotary-klubi tai muu yhteisö voi ostaa ja jakaa reppuja alueensa kouluille. Koulut ja muut repusta kiinnostuneet voivat tilata reppua  myös suoraan omaan käyttöönsä. Nyt myös paljon kysyttyjä täydennyspaketteja on tilattavissa nettikaupasta.

Vesikasvatusta toteuttavat tahot Lounais-Suomessa tukevat alueen kouluja ja muita yhteisöjä lähivesitutkimuksen toteuttamisessa.

Vesireppu web-shop (Rotary) >> 

Alueen verkosto tukee toimintaa

Tällä sivustolla haluamme alueellisina toimijoina olla tukemassa Koulujemme lähivedet -toiminnan leviämistä. Uutisoimme, jaamme materiaalia ja välitämme kokemuksia.

Järjestämme tarpeiden ja mahdollisuuksien mukaan tilaisuuksia kokemusten vaihtoon. Verkostoomme ovat tähän mennessä liittyneet Aurajokisäätiö, Paimionjoki-yhdistys, Valonia, Puhdas Merivesi (Rauma), Lounais-Suomen vesiensuojeluyhdistys, Lounais-Suomen LUMA-keskus (Turun yliopisto), Saaristomeren biosfäärialue, Åbolands naturskola (Natur och Miljö rf), Länsi-Suomen Kalatalouskeskus ry, Pidä Saaristo Siistinä ry, Pyhäjärvi-instituutti, Varsinais-Suomen ELY-keskus ja Suomen ympäristökeskus.

Koulujemme lähivedet -logo

Materiaalit ja työkalut

Tilaa vesitutkimusreppu web-shopista

Vesireppu lähivesien tutkimuksiin on nyt tilattavissa Rotarien web-shop -kaupasta. Myös paljon kaivattuja täydennyspaketteja on saatavissa nettikaupas

Lajikorteilla vesien ötökät, levät ja kasvit tutuiksi

Vesitutkimusten tueksi on koottu kaksi lajikorttisarjaa. Hauskat ja värikkäät kortit innostavat tutustumaan vedenalaiseen elämään. Kortit on ladattavi

Oppimispolku ympäristötutkimukseen

Suomen ympäristökeskuksen ja Rauman opettajakoulutuslaitoksen yhteistyössä syntynyt Oppimispolku ympäristötutkimukseen -raportti antaa mallin lähivesi

Lainaa mikroskooppeja maastoon

Lounais-Suomen LUMA-keskus tarjoaa koulujen ja muidenkin kiinnostuneiden käyttöön maastoon mukaan otettavia käsikäyttöisiä mikroskooppeja. Mikrosko

Ajankohtaista

Lounais-Suomen ympäristökasvatus sai oman uutiskirjeen

Lounais-Suomen ympäristökasvatuksen viestintä on ottanut uusia askelia. Ensimmäinen alueen ympäristökasvatuksen uutiskirje Kehrä on julkaistu. Uutiski

Itämeren lajit tutuksi VELMU-lajikorteilla

Opettaja, ympäristökasvattaja, ota VELMU-lajikortit ympäristökasvatuksen tueksi! Lajikortit esittelevät 24 Itämeren levä-, kasvi- ja eläinlajia, jo

Paimionjoki-yhdistyksen vesitutkimuspäivät kouluilla

"Mitä ihmettä!? Täällähän on paljon muutakin kuin kaloja, en olisi uskonut," huudahtaa yksi 4- luokkalaisista. Moni ei tule ajatelleeksi, että ...

Itämeri.fi -palvelu tuo esille Itämeren monet puolet

Uusi huhtikuun alussa avautunut Itämeri.fi -palvelu tarjoaa monipuolista tietoa ja aineistoja Itämerestä. Palvelusta voi ladata monenlaista opetusmate...

Käytä tunnusta!

Koulujemme lähivedet -tunnus on kaikkien toimintamallia toteuttavien ja edistävien käytettävissä. Vie logo nettisivuillenne ja linkitä tälle sivulle, käytä somekuvia somettaessasi aiheesta, tulosta juliste seinälle.

Tunnus esim. nettisivulle (jpg, 300x120 pxl)
Tunnus, läpinäkyvä (png, 2596x929 pxl)
Somekuva 1 (jpg, 1000x1000 pxl)
Somekuva 2 (jpg, 1000x1000 pxl)
Somekuva 3, ruotsinkiel. (jpg, 1000x1000 pxl)
Juliste (jpg, 3508x4961 pxl)

Yhteystiedot

Varsinais-Suomen ELY-keskus

Nina Myllykoski, tiedotus, koordinointi p. 0295 022 768 info(a)ymparistonyt.fi

Sanna Kipinä-Salokannel, vesiasiantuntemus p. 0295 022 879 sanna.kipina-salokannel(a)ely-keskus.fi

Anne Lehmijoki, VELMU (vedenalainen meriluonto) p. 0295  022 013 anne.lehmijoki(a)ely-keskus.fi

Aurajokisäätiö

Sinikka Paulin p. 040 553 7409 sinikka.paulin(a)aurajoki.net

Lounais-Suomen LUMA-keskus

Turun yliopisto Katja Puutio p. 040 847 1317 katja.puutio(a)utu.fi

Lounais-Suomen vesiensuojeluyhdistys ry

Joni Holmroos p. 050 338 3998 joni.holmroos(a)lsvsy.fi

Länsi-Suomen Kalatalouskeskus ry

Anu Niinikorpi p. 0400 878 718 anu.niinikorpi(a)kalatalouskeskus.fi

PaikkaOppi

Turun kaupunki, sivistystoimiala Tietokone opetuksessa - TOP-keskus Virpi Hirvensalo p. 040 197 1393 virpi.hirvensalo(a)turku.fi

Paimionjoki-yhdistys

Henna Juntunen p. 041 318 0248 henna.juntunen(a)paimio.fi

Pidä Saaristo Siistinä ry

Siisti Biitsi -ohjelma Julia Jännäri p. 040 455 7251 julia.jannari(a)pssry.fi

 

Puhdas Merivesi, Rauma

Raimo Vahanto p. 040 533 0196 vahanto(a)gmail.com

Pyhäjärvi-instituutti

Henna Ryömä p. 044 034 4058 henna.ryoma(a)pji.fi

Saaristomeren biosfäärialue

Katja Bonnevier p. 040 356 2655 katja.bonnevier(a)pargas.fi

Suomen ympäristökeskus

Jari Silander p. 0295 251 638 jari.silander(a)ymparisto.fi

Valonia

Jarkko Leka p. 040 197 2265 jarkko.leka(a)valonia.fi

Åbolands naturskola (Natur och Miljö rf)

Emilia Nordling p. 045 270 0314 abolandsnaturskola(a)naturochmiljo.fi

Lounais-Suomen ympäristökasvatuksen Kehrä-uutiskirje

Kehrä -ryhmä kokemusten vaihtoon

Kehrä – Lounais-Suomen ympäristökasvatus

Koulujemme lähivedet -uutiskirje (julkaisu päättynyt)